ABD Fed’in Para Politikası Belirsizliği Emtia Piyasasına Etki Ediyor

featured

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Güçlü Geldi

ABD’de tarım dışı istihdam mayısta 272 bin kişi artarak beklentileri aştı. Ancak, bu durum değerli metallerde negatif bir seyire neden oldu. Geçen hafta altın yüzde 1,4, gümüş yüzde 4,1, platin yüzde 6,9 değer kaybetti.

ABD’de İmalat Sanayisinde Endişe

Açıklanan makroekonomik veriler, ABD’de imalat sanayisine yönelik endişeleri artırdı. Tedarik Yönetim Enstitüsü’nün imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklentilerin altında gerçekleşerek 48,7’ye indi ve sektördeki daralmaya işaret etti.

Baz Metallerde Sert Düşüş

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’ndaki bakır stoklarının artması, bakır fiyatlarında sert düşüşe neden oldu. Geçen hafta bakır yüzde 3,8, nikel yüzde 8,5 değer kaybetti.

Enerji Grubunda Dalgalanmalar

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2,4 azalırken, doğal gazın fiyatı ise yüzde 13,5 arttı. ABD’deki ham petrol stoklarındaki artış, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin arz artırma planı, petrol fiyatlarındaki düşüş eğilimini destekledi.

Tarım Grubunda Karışık Seyir

Chicago Ticaret Borsası’nda buğday ve soya fasulyesi değer kaybederken, pirinç ve mısır değer kazandı. Kahve ve kakao fiyatları ise artış gösterdi. Vietnam’daki kuraklık endişeleri kahve fiyatlarını etkilerken, şekerde üretim açığı beklentileri fiyatları yukarı yönlü destekledi.

Fildişi Sahili’nde Kakao ve Şeker Endişeleri

Fildişi Sahili’nde kakao satışlarındaki kısıtlamalar, kakao arzında sıkılaşma endişelerini artırdı. Şekeri ise üretim açığı tahminleri fiyatları yukarı çekti. Uluslararası Şeker Organizasyonu, 2023/24 sezonunda 689 bin ton üretim açığı olacağını öngörüyor.