ABD, Mısır ve Katarlı Yetkililer İsrail ve Hamas Arasındaki Esir Takası ve Ateşkes Müzakerelerini İlerletmek İçin Bir Araya Geliyor

featured

Heyetler Kahire’de Buluşacak

ABD, Mısır ve Katarlı yetkililer, yarın İsrail ile Hamas arasında geliştirilen çerçeveyi değerlendirmek üzere bir araya gelecek. Aynı zamanda, Tel Aviv’den bir heyet de Hamas ile esir takası ve Gazze’de ateşkes için müzakereler kapsamında yarın Mısır’ın başkenti Kahire’ye hareket edecek.

Dolaylı Müzakereler

Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, esirlerin serbest bırakılmasına yönelik müzakereler için önce Katar’a ardından da Doha’ya gitmişti. İsrail basını, heyetin Hamas ile esir takası müzakerelerine başladığını duyurmuştu.

İsrail’in Doğrudan Hamas ile Müzakere Yapması Bekleniyor
İsrail’in ateşkes ve esir takası konusundaki müzakereleri arabulucular olmadan, doğrudan Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar ile yapması bekleniyor. Kanal 12 televizyonuna göre, müzakerelerin yaklaşık iki hafta sürebileceği belirtilmişti.

Mossad Başkanı Barnea Ülkesine Döndü
Tel Aviv heyetinde yer alan Mossad Başkanı David Barnea, müzakerelerin ardından ülkesine döndü. Heyette ayrıca İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet Direktörü ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu da bulunuyordu.