ABD, Netanyahu Yönetimine Refah İçin Yeni Önerilerde Bulundu

featured

Biden Yönetimi Hamas’ı Hedef Almak İstiyor

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve adı açıklanmayan bazı ABD’li yetkililere dayandırılan habere göre, Biden yönetimi son birkaç haçta Netanyahu yönetimine Refah’ı işgal etmemesi için yeni öneriler sundu. Bu önerilerde, İsrail’e Hamas liderleriyle ilgili hassas istihbarat bilgileri ve nitelikli savunma unsurları sunuldu. Bu sayede İsrail ordusunun Hamas’ı hedef alabilmesi ama Refah’a kapsamlı bir kara saldırısı yapmadan önce müdahale edebilmesi amaçlandı.

ABD, İstihbarat Bilgilerini Paylaşmaya Hazır

ABD, tekliflerinde Hamas liderlerinin yerleri ve Hamas’a ait tünellerle ilgili istihbarat bilgilerini İsrail ordusuyla paylaşmaya hazır olduğunu belirtti. Aynı zamanda, Biden yönetimi binlerce çadır kurulabilecek bir altyapıyı önererek Refah’tan ayrılmak zorunda kalan Filistinlilere barınma imkanı sunmayı amaçladı.

Ayrılmak Zorunda Kalan Filistinliler İçin Altyapı Hazırlıkları

ABD’li yetkililer, Refah’tan başka bir yere nakledilebilecek Filistinli siviller için gerekli altyapının aylar alacağını belirtirken, İsrailli yetkililerin bu değerlendirmeye katılmadığı ifade edildi. ABD Başkanı Joe Biden, Refah’a büyük bir saldırı düzenlenmesi durumunda İsrail’e silah yardımlarını askıya alacaklarını açıklamış, bu durum hem ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den hem de İsrail tarafından tepkiyle karşılanmıştı.