ABD’li Araştırmacılar Manyetik Alan ve Canlı Çeşitliliği Arasındaki Bağlantıyı İnceledi

featured

Manyetik Alan Değişiklikleri ve Ediyakaran Dönemi

ABD’li araştırmacılar, Dünya’nın manyetik alanındaki değişiklikler ile Ediyakaran Dönemi’nde kompleks organizmaların çeşitlenmesi arasındaki bağlantıyı inceledi.

Kayaç Numunesi ve Manyetik Özellikler

John Tarduno ve ekibi, Brezilya’daki 591 milyon yıllık bir kayaçtan çıkarılan 21 plajiyoklaz kristali numunesinin manyetik özelliklerini analiz etti. Plajiyoklaz kristallerinin, Dünya’nın mevcut manyetik alan yoğunluğundan yaklaşık 30 kat daha zayıf bir atmosferik basınçta oluştuğunu belirlediler.

Manyetik Alanın Zayıflaması ve Çeşitlenme

Araştırmacılar, Dünya’nın manyetik alanının 591 ila 565 milyon yıl önce, 26 milyon yıl boyunca zayıf seviyede sabit kaldığını tespit etti. Bu durumun Ediyakaran Dönemi’nde yaşanan canlı çeşitlenmesi ile ilişkili olabileceğine işaret etti.

Oksijen Seviyeleri ve Biyolojik Çeşitlilik

Önceki araştırmalar, Ediyakaran Dönemi’nde yaşayan organizmaların çeşitlenmesi ile atmosfer ve denizlerdeki oksijen seviyelerindeki artışı ilişkilendirse de tetikleyici bir faktör belirleyememişti. Tarduno ve ekibi ise Dünya’nın manyetik alanındaki zayıflamanın, atmosferdeki oksijen oranının artarak biyolojik çeşitliliği tetiklemiş olabileceğine dikkat çekti.