Adana’da Tutar Sitesi Faciasıyla İlgili Gelişmeler

featured

C Blokunun Yıkılması Sonucu 63 Kişi Hayatını Kaybetti

Adana merkez Çukurova ilçesinde 6 Şubat 2023 depremlerinde Tutar Sitesi’nin C Blokunun yıkılması sonucu 63 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi de yaralandı. Yapılan soruşturma sonunda, depremden sonra kaçan apartmanın teknik uygulama sorumlusu Cüneyt Akkaya hakkında Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Baba-Oğul Hakkında Soruşturma Açıldı

Deprem sonrası yapılan incelemede, tadilat yapıldığı iddia edilen dairenin zemin katında Bekir ve oğlu Osman Baloğlu’nun sorumlu olduğu belirlendi. Bekir ve Osman Baloğlu hakkında ‘taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan soruşturma başlatıldı.

Mahkeme Heyeti Karar Verdi

Mahkeme heyeti, davanın tek sanığı Cüneyt Akkaya’nın iadesi ile ilgili akıbetin belirlenmesine, devam eden soruşturmalar sonrası açılacak davalara ilişkin karar verilene kadar beklenilmesine ve Çukurova Belediyesi görevlileri hakkında soruşturma başlatılması ve sistemlerinin incelenmesi için duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

Basın açıklamasında müşteki avukatları, Tutar Sitesi C Blokunun yıkılmasında sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.