Almanya Başbakanı Olaf Scholz AB Liderler Zirvesi Öncesinde Açıklamalarda Bulundu

featured

AB Ülkeleri Ukraynalı Mültecilere Kapılarını Açıyor

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin milyonlarca Ukraynalı mülteciye kucak açtığını vurguladı. Scholz, en fazla mülteciyi Almanya, Polonya, Çekya ve diğer bazı ülkelerin kabul ettiğini belirtti.

AB Ülkelerine Mali Destek Sağlanabilir

Başbakan Scholz, diğer ülkelerin mültecileri kabul etmelerine daha az katkıda bulunmaları durumunda AB’nin, geçim giderleri, meslek eğitimi, dil kursları gibi konularda çok fazla mülteci kabul eden ülkelere özel mali destek sağlama kararı alabileceğini ifade etti. Konunun zirvede ele alınacağını belirten Scholz, Polonya ve Çekya liderlerinin AB Komisyonu Başkanı’na bu konuyu yazılı olarak ilettiklerini aktardı.

AB Yüksek Temsilciliği İçin Estonya Başbakanı Önerilecek

Zirvede AB’nin üst yönetiminin belirlenmesinin de ele alınacağını belirten Scholz, bu konunun “titiz ve adil bir şekilde” tartışılacağını vurguladı. Scholz, muhafazakarlar, sosyal demokratlar ve liberallerin konuda mutabakata vardığını ancak Komisyon Başkanı’nın Avrupa Parlamentosu’nun da desteğini alması gerektiğini dile getirdi.

AB Komisyonu Başkanlığı İçin Öneriler

Scholz, Avrupa Halk Partisi (EPP), Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) ve Avrupa’yı Yenile (Renew Europe) gruplarının AB Komisyonu Başkanlığı için Ursula von der Leyen’in, AB Konseyi Başkanlığı için eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa’nın ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği için Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın önerilmesi konusunda anlaştığını belirtti. Scholz, Avrupa’daki dostlarıyla konuyu görüştüklerini ve Parlamentoda çoğunluğu sağlayabileceklerini umduklarını ifade etti.