Anayasa Konseyi Göç Yasasını Kısmen Onayladı

featured

Aile birleşimi koşulları ve sosyal yardımların çıkarılması kararlaştırıldı

Anayasa Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, göç yasası kısmen onaylanırken, yasayı oluşturan 86 maddeden 30’dan fazlasının çıkarılması kararlaştırıldı. Konsey, aile birleşimi koşullarını zorlaştıran ve yabancılar için kira yardımı gibi sosyal yardımlara erişimi Fransa’da geçirdikleri süreye bağlayan maddelerin yasadan çıkarılmasına hükmetti.

Göç kotaları düzenlemesi yürürlükten kaldırıldı

Parlamento tarafından göç kotalarının oluşturulmasını öngören düzenlemelerin yasadan çıkarılmasına karar veren Anayasa Konseyi, parlamenterlerin göçle ilgili kota belirleme yükümlülüğü olmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Yabancı öğrenciler için depozito zorunluluğu kaldırıldı

Yabancı öğrencilerden depozito alınmasını kapsayan madde de yasadan çıkarıldı. Bu depozitoyla, yabancı öğrenci hakkında Fransız topraklarından uzaklaştırma kararı alındığında dönüş masraflarının karşılanması hedefleniyordu.

Fransa’da doğan yabancılara vatandaşlık şartları değişmedi

Anayasa Konseyi, göç yasasında Fransa’da doğan yabancıların vatandaşlık şartlarına değişiklik getiren maddeye de onay vermedi. Yasadan çıkarılan bu madde kapsamında, ülkede doğan yabancı ailelerin çocuklarına 16-18 yaşlarında vatandaşlık başvurusunun zorunlu kılınması isteniyordu.

Yasanın yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor

Göç yasasının Anayasa Konseyi’nden çıkan son haliyle yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete’de yayımlanması gerekiyor. Parlamentoda 19 Aralık 2023’te onaylanan göç yasasını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Anayasa Konseyi’ne taşımıştı.

Ülkede haftalardır göç yasasına tepki olarak gösteriler düzenlenmişti. Göstericiler, bu yasanın yabancı ve çifte vatandaşlara yönelik ayrımcılığa ve “ırkçılığa” neden olduğunu savunmuştu.