Bakan Bolat Ürün Güvenliği Konferansı ve Ödül Töreni’nde Konuştu

featured

Bakan Bolat’ın Ürün Güvenliği Haftası Hakkındaki Açıklamaları

Bakan Bolat, Ticaret Bakanlığı’nda gerçekleştirilen Ürün Güvenliği Konferansı ve Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, 4-7 Haziran tarihlerinde kutlanan “Ürün Güvenliği Haftası” kapsamında çeşitli faaliyetlerle ürün güvenliğine dair farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti. Ürün güvenliğinin çok yönlü ve kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Ürün Güvenliği Sistemi ve Türkiye’deki Uygulamalar

Bakan Bolat, Türkiye’de ürün güvenliğinin çeşitli kurumlar tarafından koordinasyon içinde sağlandığını belirterek, TSE’nin ürünlerin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunu denetlediğini ve bakanlıkların tüketici ürünleriyle ilgili düzenlemeler yaptığını, denetimler gerçekleştirdiğini ve tüketicilerin korunmasını esas aldığını açıkladı.

Ürün Güvenliğinin Ekonomiye Katkısı

Bakan Bolat, standartlara uygun davranan firmaların kamu tarafından gözetildiğini belirterek, ürünlerin uygunluğunun ticarete kalite getirdiğini ve güvensiz ürünlerin piyasa gözetim ve denetimlerinde elendiğini ifade etti. Ayrıca, ürün güvenliği sisteminin Türkiye’nin üretim, yatırım, istihdam ve büyüme hedeflerine önemli katkı sağladığını vurguladı.

Ödül Töreni ve Etkinlikler

Bakan Bolat’ın konuşmasının ardından işletmelerinde ürün güvenliğini ön planda tutan firmalara ödüller verildi. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa düzenlenen “Ortaokul ve Liseler Arası Güvenli Ürün, Güvenli Gelecek Resim ve Karikatür Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere de ödülleri takdim edildi. Ürün Güvenliği Haftası kapsamında düzenlenecek seminerler hakkında bilgi verildi.