Bakanlık, Emlak Sektöründeki Faaliyetlerin Düzenlenmesi İçin Yönetmelik Değişikliği Yapıyor

featured

Emlak Sektöründe Düzenlemeler Devam Ediyor

Bakanlık, emlak sektöründe adil, rekabetçi ve istikrarlı bir piyasa yapısının oluşturulması amacıyla “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” kapsamında faaliyetlerin sürdüğünü belirtti. Yapılan açıklamada, tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi ve kaliteli hizmet sunumunun sağlanması için ilan platformlarında yer alan aldatıcı ilanların engellenmesi ve spekülatif fiyat artışlarının önüne geçilmesi için yeni düzenlemelere gidildiği ifade edildi.

Kimlik ve Yetki Doğrulamaları Artırılıyor

Yapılan düzenlemeyle birlikte, ilan platformlarına ilan veren kişilerin kimlik bilgilerinin doğrulanması ve ilanı veren kişinin ilana konu taşınmazın sahibi tarafından yetkilendirildiğinin doğrulanması zorunlu hale getirildi. Bu sayede, yetkisiz işletmelerin ilan girişi yapması engellenmiş olacak.

Denetimler Sıkılaştırılıyor

Bakanlık, kayıt dışı faaliyetlerin ve haksız rekabetin önlenmesi amacıyla emlak sektörüne yönelik denetimleri sıkı bir şekilde sürdürüyor. Bugüne kadar yetki belgesi olmadan taşınmaz ticareti faaliyetinde bulunan emlak işletmelerine toplamda 29 milyon 221 bin 612 lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca, fahiş fiyat artışları yapan işletmelere toplamda 88 milyon 900 bin lira idari para cezası kesildi.

Gelecek Günlerde Denetimler Devam Edecek

Bakanlık, piyasanın adil, rekabetçi ve istikrarlı şekilde işlemesini sağlamak ve manipülatif fiyat artışlarının önüne geçmek amacıyla emlak sektörüne yönelik denetimleri hız kesmeden sürdüreceğini ve yeni düzenlemelerin gelecekte de hayata geçirileceğini belirtti.