Belçika Başbakanı De Croo, ABD Başkanı Biden İle Görüşmesini Değerlendirdi

featured

De Croo, Washington Ziyareti Sonrası Açıklamalarda Bulundu

Belçika’nın resmi haber ajansı Belga’nın aktardığı habere göre Başbakan De Croo, başkent Washington ziyareti kapsamında ABD Başkanı Biden ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ülke basınına açıklamalarda bulundu.

Ukrayna ve Gazze Görüşüldü

De Croo, yaklaşık 1 saat süren görüşmede Ukrayna’nın yanı sıra Gazze’deki durumun da ele alındığını belirtti. Belçikalı lider, Başkan Biden’in Gazze’deki şiddeti sonlandırmak için Filistinlilere müzakere masasına gelmeleri konusunda Belçika’dan destek talep ettiğini ifade etti.

Orta Doğu’daki Şiddet Döngüsüne Son Vermek

De Croo, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da “Orta Doğu’daki şiddet döngüsünü sona erdirmek bizim görevimizdir.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Biden’ın Yeni Ateşkes Önerisi

ABD Başkanı Biden ise Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu. Biden, İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail’in Gazze’den çekilmesini ve esirlerin serbest bırakılmasını öngördüğünü açıklamıştı.