Berdan Mardini’nin Gül Fabrikası Kadınlara İstihdam Sağlıyor

featured

Yaylabaşı Mahallesi’nde Gül İşleme Fabrikası

Berdan Mardini, Artuklu ilçesine 20 kilometre uzaklıktaki Yaylabaşı Mahallesi’nde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu desteğiyle 4 yıl önce kurduğu fabrikasında gül işleme faaliyetlerine devam ediyor.

Kadınlar Tarlada Gül Topluyor

Fabrikanın yakınında 600 dönüm alanda ekilen Isparta gülü olarak bilinen ‘Rosa damascena’ türü güller, kadınlar tarafından toplanıyor ve fabrikaya getiriliyor. Bu güller, 500 kilogramlık 6 kazana dökülerek gül suyu ve yağına dönüştürülüyor.

Ürünler İç ve Dış Piyasaya Sunuluyor

Güller fabrikada işlendikten sonra elde edilen gül yağı ve suyu, iç piyasanın yanı sıra Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine de satılıyor. Ayrıca işlenen ürünlerin yanı sıra gülün posası, yağı ve suyu da hammadde olarak ihraç ediliyor.

Kadın İstihdamı ve Teşekkürler

Gül hasadında çalışan kadınların yüzde 90’ının istihdam edildiği fabrikada sezonda 400 kişi çalışıyor. Berdan Mardini, “Fabrikada yüzde 90 kadın istihdamını sağladığımız için çok mutluyuz. Sezonda 400 kişi çalışıyor” şeklinde konuştu. Kadınlardan Şükran Kaçan, ailesine destek olmak için gül hasadı yaptıklarını ve kendilerine sunulan bu imkandan dolayı teşekkür etti. Şükriye Esen ise sabah erken saatte gül toplamak için tarlaya geldiklerini ve burada keyifle çalıştıklarını belirtti.