Beyaz Saray Sözcüsü: Hamas, Kahire’deki Ateşkes Teklifini Reddetti

featured

Beyaz Saray ve Hamas Arasındaki Dolaylı Müzakereler

Beyaz Saray sözcüsü John Kirby, İsrail ve Hamas arasında Kahire’de gerçekleşen dolaylı müzakerelere dair önemli bir açıklama yapmıştı. Kirby, Mısır’ın başkenti Kahire’de yapılan görüşmelerde ortaya çıkan metnin Hamas’a sunulduğunu belirtmişti.

Hamas’tan Gelen Yanıt

Söz konusu ateşkes teklifine Hamas’tan yanıt geldi. Örgütün üst düzey yöneticilerinden Ali Baraka, Reuters’a yaptığı açıklamada Hamas’ın Kahire’deki görüşmelerde önerilen son ateşkes önerisini reddettiğini belirtti.

Esir Takası Müzakereleri

Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti, esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerin yeni turu için 19 Mart’ta Katar’ın başkenti Doha’ya gitmişti. İsrail basını, Mossad Başkanı liderliğindeki heyetin Doha’ya ulaşmasıyla birlikte Hamas ile Tel Aviv arasında esir takası müzakerelerinin resmen başladığını duyurmuştu.

İsrail heyetinde İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar ve İsrail ordusunda kaçırılan ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alon’un da yer aldığı belirtilmişti.

Haaretz gazetesi, İsrail’in ateşkes ve esir takasına ilişkin müzakereleri arabulucular olmaksızın doğrudan Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar ile yapacağını öne sürmüştü.

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun haberinde, müzakerelerin yaklaşık iki hafta sürebileceği kaydedilmişti. İsrail basınında Tel Aviv heyetine başkanlık eden Mossad Başkanı Barnea’nın aynı gün ülkesine döndüğü haberleri yer almıştı.