BM Genel Kurulu’nda Hayatını Kaybeden Personel Anıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BM Genel Kurulu’nda Anma Töreni

Birleşmiş Milletler (BM) personeli için düzenlenen anma töreninde BM Genel Sekreteri Guterres, BM 78. Genel Kurul Başkanı Dennis Francis ve BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Güney Kore’nin Daimi Temsilcisi Joonkook Hwang, hayatını kaybedenlerin anısına mum yakarak saygı duruşunda bulundu.

BM Personelinin Ölümü

BM Genel Sekreteri Guterres, 2023 yılında 188 BM personelinin hayatını kaybettiğini belirterek, bu kişilerin 135’inin Gazze’de görev yapan BM Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) personeli olduğunu açıkladı. Guterres, bu kaybın BM tarihindeki en yüksek personel kaybı olduğunu vurgulayarak, bu durumu kabul edilemez olarak nitelendirdi.

Gazze’deki Durum

Guterres, UNRWA personelinin evlerinin bombalanması sonucu aileleriyle hayatını kaybettiğini ve diğerlerinin ofislerde ya da sığınaklarda öldürüldüğünü belirterek, her bir ölüm için sorumluların hesap vermesi gerektiğini söyledi. Gazze’de yaşanan çatışmalar sonucunda hayatını kaybedenlerin sayısının arttığı, yaralı ve kayıp kişi sayılarının da yüksek olduğu belirtildi.

İsrail’in Saldırıları

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılar sonucunda binlerce insanın yaşamını yitirdiği, altyapının zarar gördüğü ve sivil kurumların hedef alındığı ifade edildi. Gazze’deki yaşam koşullarının giderek zorlaştığı ve insani krizin derinleştiği bilgisi paylaşıldı. İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarının devam ettiği ve buna karşılık çatışmaların sürdüğü belirtildi.