BM Genel Sekreteri’nin Koruma Sorumluluğu Özel Danışmanı: “Vahşet Suçlarını Durdurma Konusunda Verilen Sözler Tutmuyor”

featured

Mo Bleeker, BM Genel Kurulu’nda Konuşma Yaptı

‘Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Koruma Sorumluluğu Özel Danışmanı Mo Bleeker, BM Genel Kurulunda düzenlenen “Koruma Sorumluluğu” oturumunda Genel Sekreter Antonio Guterres adına konuşma yaptı.

2005 Dünya Zirvesi Sonrası Kabul Edilen “Koruma Sorumluluğu”

2005 Dünya Zirvesi’nin ardından BM Genel Kurulunda tüm ülkelerin “koruma sorumluluğu” olduğunun kabul edildiğini anımsatan Bleeker, bunun kabulünün büyük ümitlere yol açtığını kaydetti. Bleeker, bu çerçevede BM üyelerinin toplumları soykırım, savaş suçu, etnik temizlik ve insanlığa karşı suçlardan koruma sözü verdiğini belirterek, “Vahşet suçlarını durdurma konusunda verilen sözler tutulmuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Koruma Sorumluluğu Dünyanın Her Yerinde Herkes İçin Geçerli”

“Koruma Sorumluluğu”nun dünyanın her yerinde herkes için geçerli olduğunu vurgulayan Bleeker, vahşet suçlarına ilişkin riskler hakkında yapılan uyarılara ya tepkisiz kalındığını ya da inkar edildiğini ifade etti. “Vahşet suçlarını durdurmak için ya zamanında adım atmıyoruz ya da adım atamayacak kadar şok oluyoruz.” diye konuştu.

Uluslararası İnsancıl Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku İhlalleri

Bleeker, halihazırda uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukukunun devletler ve devlet dışı aktörler tarafından açık bir şekilde ihlal edildiğini kaydetti. BM Güvenlik Konseyinin daimi üyelerinin fikir birliği sağlayamadığı için uluslararası barış ve güvenlik görevini yerine getiremediğini belirten Bleeker, bu durumun uluslararası sisteme olan güvenin azalmasına neden olduğunu dile getirdi.