BM Sözcüsü: İsrail, Filistinlilere Yönelik 940 Saldırı Düzenledi

featured

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, İsrail’in Filistin Topraklarındaki Saldırıları Hakkında Açıklamalarda Bulundu

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından sağlanan bilgilere dayanarak, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik 940 saldırı düzenlediğini belirtti.

Ölü ve Yaralı Sayıları

Dujarric, İsrail askerleri ve Filistin topraklarını gasbeden İsraillilerin bu saldırılarında Batı Şeria ile Doğu Kudüs’te üçte biri çocuk olan 500’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü ve 5 binden fazla Filistinlinin de yaralandığını vurguladı.

Yıkılan Yapılar ve Yerinden Edilenler

BM Sözcüsü, İsrailli yetkililerin 900 Filistin yapısına el koyduğunu ya da yok ettiğini belirterek, bu yapıların yüzde 40’ının insanların yaşadığı evler olduğunu ve bu nedenle 2 bin kişinin yerinden edildiğini ifade etti.

Yardımlarda Düşüş

Dujarric ayrıca, BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından sağlanan bilgilere göre, İsrail’in saldırılarının yardım dağıtımını doğrudan etkilediğini ve 28 Mayıs – 1 Haziran tarihlerinde Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’ndan sadece 232 yardım tırının geçiş yapabildiğini, bu durumun Refah saldırısı öncesine göre büyük düşüş olduğunu dile getirdi.