Çin Dışişleri Bakanlığı: “Ukrayna Krizinde Taraflar Sorumlu Şekilde Davranmalı”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien’den Rusya-Ukrayna Savaşı Açıklaması

Çin’in başkenti Pekin’de düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien, Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Lin, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e düzenlenen saldırıya ilişkin, “Çin’in Ukrayna meselesindeki tutumu istikrarlı ve nettir.” ifadesini kullandı.

Çin, Ukrayna Krizinde İstikrarlı ve Net Tutumunu Sürdürüyor

Lin, tarafların sorumlu bir şekilde gerilimi düşürmeleri gerektiğini vurgulayarak, ateşkes ve siyasi çözüm için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Çin’in Brezilya ile Ukrayna krizinin siyasi çözümüne ilişkin ortak anlayışlar mutabakatına varıldığını ve bu mutabakatın geniş destek gördüğünü aktardı.

Çin, Gerginliği Azaltmak İçin İlkeler Sunuyor

Lin, bu ortak anlayışın taraflara gerginliği azaltmak için 3 ilke sunduğunu belirterek, çatışmaların tırmandırılmaması ve ateşi körüklememeye odaklanılması gerektiğini vurguladı. Tarafların soğukkanlılıkla davranması ve gerilimi artırıcı adımlardan kaçınması gerektiğini ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Macaristan Ziyareti

Lin ayrıca, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Macaristan Başbakanı Victor Orban ile görüşmesini de değerlendirerek, Macaristan’ın Ukrayna krizinin çözümünde yapıcı bir rol oynadığını vurguladı.