Çinli Otomobil Üreticileri Alternatif Pazarlara Yatırım Yapabilir

featured

AB, Çinli Üreticilere Ek Vergi Getirebilir

Avrupa Birliği (AB), Çin’de üretilen elektrikli otomobillere 4 Temmuz’dan itibaren ek vergi getirmeye hazırlanıyor. AB Komisyonu tarafından belirlenen oranlara göre, Çinli otomobil üreticilerinden BYD’ye %17,4, Geely’e %20, SAIC’e ise %38,1 ilave vergi uygulanacak.

Alternatif Pazarlara Yatırım Öngörülüyor

Fitch Ratings analizine göre, Çinli otomobil üreticileri büyümek ve kârlılıklarını korumak için alternatif pazarlara yatırım yapabilir. AB’nin ek vergilerinin bu şirketlerin Avrupa’daki büyüme hedeflerini etkileyebileceği ve rekabet güçlerini azaltabileceği belirtiliyor.

İhracat Pazarlarını Çeşitlendirmenin Önemi

İhracat destinasyonlarını çeşitlendiren otomobil üreticileri, artan ticaret engellerine karşı daha dirençli olabilir. Özellikle BYD gibi şirketlerin Brezilya, Tayland, İsrail, Avustralya ve Malezya gibi farklı pazarlara odaklandığı ifade ediliyor.

Üretim Çeşitlendirme Stratejisi

Üretim tesislerini çeşitlendirme stratejisi, otomobil üreticilerinin küresel çapta görülen bir eğilimi olarak dikkat çekiyor. AB’de ve diğer pazarlarda üretim tesisleri kurmanın yanı sıra ortak girişimler kurarak ticaret engellerini aşma çabalarının artabileceği belirtiliyor.