EPDK Elektrik Tarifelerine Yüzde 38 Zam Yaptı

featured

Yeni Tarife 1 Temmuz 2024’te Geçerli Olacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil elektrik tarifelerine yüzde 38’e varan oranda zam yaptı. Bu zam sonucunda, 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL’ye yükseldi. Yeni tarife, 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacak.

EPDK Açıklaması:

EPDK’dan yapılan açıklamada, “Enerji üretim maliyetlerinde yaşanan artış nedeniyle nihai elektrik perakende satış fiyatlarında mesken abone grubu için yüzde 38” şeklinde bir açıklama yapıldı. Ayrıca, tarımsal faaliyetler abone grubu için yüzde 30, kamu ve özel hizmetler sektörü abone grubunun düşük kademesi için yüzde 38 ve yüksek kademesi için yüzde 20 oranında artış yapıldığı belirtildi.

Hükümetin Açıklamaları:

Hükümet, “Enflasyonu artırır” gerekçesiyle asgari ücrete ara zam yapmayacağını, memur ve emekli maaşlarında da enflasyon farkı dışında zam olmayacağını ilan etti. Bu açıklamanın ardından, enflasyonu artıracağı beklenen elektrik fiyatlarında ise artışa gidilmiş oldu.

Zamın 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olması, memurların ve emeklilerin 6 aylık enflasyon farkı hesaplamasına dahil olmamasını da beraberinde getirecek. Bu durum, elektrik faturalarındaki yükselişin vatandaşlar üzerindeki etkisini artırabilir.