Eski Suluboya Tablo, Müzayedeyle Değerlendirilecek

featured

Turner’a Ait Tablo, 30 Bin Pound’a Satılacak

100 pound (yaklaşık 4 bin lira) karşılığında satın alınan eski bir suluboya tablo, sanatçı Joseph Mallord William Turner’a ait olduğu ortaya çıktıktan sonra müzayedede 30 bin pound karşılığında satılacak.

Kökeni St Davids Katedrali’nde Ortaya Çıktı

Galler’deki St Davids Katedrali’ndeki şapelini gösteren resim, 1990’ların başında Suffolk’taki bir malikanesindeki resimlerin temizlenmesi sırasında satın alındı. Resim, sadece 100 pound karşılığında alındı ve 30 yıl boyunca yeni sahibinin duvarında fark edilmeden kaldı. Ancak tablonun arkasında gizli bir ‘W Turner’ yazısını keşfedildikten sonra, uzmanlar tablonun sanat eseri olduğunu doğrulamayı başardılar.

Uzmanlar ve Sahibinin Çabaları

Tablonun sahibi, resmin arka tarafındaki yazıyı fark edince tablonun kökeniyle ilgilenmeye başladı. Daha sonra Turner’ın benzer bir çalışmasını South Wales Sketchbook’ta bulduklarında ve St David Katedrali’ni ziyaret ettiklerinde şüpheleri doğrulandı. Tabloyu Cambridge’deki müzayedeci Cheffins’e götürdükten sonra Turner uzmanı Andrew Wilton çağırıldı ve tablonun gerçekten Turner’a ait olduğu doğrulandı.

Gelecekteki Müzayede ve Değerlendirme

20 Mart’ta Cambridge’de açık artırmaya çıkarılacak resmin 20 bin ila 30 bin pound arasında bir fiyata satılması bekleniyor. Sahibi, tablonun uzun süredir evlerinde asılı olduğunu ancak Turner’a ait olabileceğini araştırmadıklarını belirtti. Cheffins’ten Patricia Cross ise “Bu parça, Turner’ın bir sanatçı olarak erken dönem gelişimine bir bakış sağlayan önemli ve yeni bir keşif” dedi.

Joseph Mallord William Turner, ülkenin manzaraları ve mimarisine ilişkin tablolarıyla tanınan İngiliz romantik bir ressamdı. Turner, 1795’te 20 yaşındayken Galler’i gezdi ve toplamda 550’den fazla yağlıboya, 2 bin sulu boya ve 30 bin kağıt üzerine eser bıraktı.