ESTÜ Öğrencileri Otonom Su Altı Robotu Geliştirdi

featured

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencileri, RovsTech İnsansız Su Altı Otonom Araç Proje Takımı üyeleri olarak deneyimlerini arttırarak su altı robotu üretti.

Öğrenciler Tecrübelerini Kullanarak Otonom Su Altı Robotu Geliştirdi

ESTÜ’nün RovsTech İnsansız Su Altı Otonom Araç Proje Takımı üyeleri Doğan Serim, Doğan Utku Özyiğit ve Muhammed Berkay Yılmaz, daha önce kablolu ve uzaktan kumandalı su altı araçları üzerinde çalışarak tecrübe kazandılar. Bu birikimleriyle dört dalma ve çıkma, iki itici motoru bulunan, uzun süre dayanıklı malzemeden ürettikleri su altı robotu ile TÜBİTAK 2209/B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı’ndan destek aldılar. Gelecek yıl TEKNOFEST’te derece elde etmeyi hedefliyorlar.

Proje Danışmanı: “Mavi Vatan İçin Önemli”

Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Kontrol ve Kumanda Sistemleri Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Ersin Erol, su altı araçlarının “Mavi Vatan” için hayati önem taşıdığını vurgulayarak otonom su altı araçlarının farklı sektörlerde kullanılabileceğini belirtti. Projeye destek veren Degz Robotics firmasıyla iş birliği yaparak su altı robotunu geliştiren ekip, 2025’teki TEKNOFEST’e bu araçla katılacaklarını ve yarışmada başarılı olmayı hedefliyorlar.

Öğrenci: “Yerli ve Özgün Tasarım”

Projenin bir diğer öğrenci üyesi Doğan Serin, ekip olarak 2019 yılında projeye başladıklarını ve yerli, özgün bir tasarım yapma hedefleri doğrultusunda 5 yılda 3 farklı su altı aracı geliştirdiklerini açıkladı. Son geliştirdikleri su altı robotunun tamamen otonom çalıştığını ve farklı görevleri yerine getirebileceğini belirtti. Su altı kirliliği tespiti, araştırma ve kurtarma gibi alanlarda kullanılabilecek olan bu robot, gelecekte kıyı güvenliğine de katkı sağlayabilir.