Filistin’de İsrail’in Okul ve Hastane Saldırıları: 15 Filistinli Hayatını Kaybetti

featured

İsrail Ordusu Gazze’deki Okulu Hedef Aldı

‘Filistin resmi haber ajansı WAFA’da yer alan haberde, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde sivillerin sığındığı okulu hedef aldığı belirtildi. İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Nusayrat bölgesinde el-Cauni Okulu’nu bombaladığı bilgisine yer verilen haberde, yerinden edilmiş sivillerin sığınma merkezi olarak kullandığı okulda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 15 Filistinlinin yaşamını yitirdiği ve onlarcasının yaralandığı ifade edildi.

Çok Sayıda Sivil Yaralandı, Hastaneye Kaldırıldı

Haberde, Gazze’nin orta kesiminde sivillerin sığındığı Cauni Okulu’nun 7 Ekim 2023’ten beri 3 kez hedef alındığı hatırlatıldı. Nusayrat Mülteci Kampı’nda yer alan Avde Hastanesi’nden yapılan açıklamada da sığınma merkezi olarak kullanılan okula düzenlenen saldırıda ölen 8 kişinin cenazesi ile çok sayıda yaralının hastaneye ulaştığı aktarıldı.

İsrail’in Saldırıları Sonucunda Can Kayıpları

WAFA’da yer alan habere göre, İsrail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya bölgesinde sivilleri hedef aldığı; saldırıda bir kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı kaydedildi. Gazze kentinde el-Abrar Camii’nin etrafına düzenlenen saldırıda bir Filistinlinin hayatını kaybettiği, Refah kentinde ise 2’si kadın 7 sivilin cansız bedenine ulaşıldığı ifade edildi.

Gazze’nin Son Durumu

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 38 bin 98 Filistinli öldü, 87 bin 705 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.