Fransa, Gazze’deki BM Merkezi Saldırısını Kınadı

featured

Fransa, Gazze’de Birleşmiş Milletler’e (BM) ait merkeze yapılan saldırıyı kınadı. Bu saldırıda birçok insan hayatını kaybetmişti.

İnsani Yardım Çalışanlarına Destek

Fransa, Gazze’deki BM merkezlerinin ve insani yardım çalışanlarının korunması gerektiğini vurguladı. Açıklamada, sivil halkın korunmasının hem ahlaki bir zorunluluk hem de uluslararası bir yükümlülük olduğu belirtildi. Fransa, insani yardım çalışanlarını desteklemeye devam edeceğini belirtti.

İsrail’den Uluslararası Hukuka Uyması İsteniyor

Fransa’nın açıklamasında, İsrail’den Gazze’de uluslararası insancıl hukuka uyması talep edildi. İnsancıl hukukun ayrım, gereklilik, film izle orantılılık ve tedbir ilkelerini gözetmesi istendi. Açıklamada, İsrail’den bu yönde önlemler alması talep edildi.

Kalıcı Ateşkes İçin Çağrı

Fransa’nın açıklamasında, “Gazze’deki sivil halkın acılarına son verecek tek şey olan kalıcı bir ateşkes için derhal harekete geçilmeli.” vurgusu yapıldı. Fransa, İsrail’in Gazze’deki sivil halkı korumak için adımlar atması gerektiğini belirtti.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus kentinde Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) ait eğitim merkezini vurmuştu.