Gazze’deki İnsani Kriz Derinleşiyor

featured

Gazze’deki Kara Sınır Kapıları Kapalı, İnsanlık Dramı Derinleşiyor

Gazze Şeridi’ndeki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki kara sınır kapılarının 65 gündür kapalı olması nedeniyle binlerce çocuk, hasta ve sivilin hayatının tehlikede olduğu belirtildi. Yardım ve tıbbi malzeme girişinin engellenmesiyle birlikte yüz binlerce ton malzemenin kapıların önünde bekletildiği vurgulandı.

İsrail’in Uygulamaları İnsani Felakete Yol Açıyor

Açıklamada, İsrail’in sınır kapılarını kapatması ve yardım girişine izin vermemesinin, Gazze’de insani bir felakete neden olduğu ve uluslararası toplumun bu duruma müdahale etmesi gerektiği ifade edildi. İsrail’in bölgedeki uygulamaları “ahlaki çöküşün boyutunu gösteren tarihi ve yasal bir suç” olarak nitelendirildi.

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Saldırıları Sürüyor

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze’de gerçekleştirdiği saldırılarda 52 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 208 Filistinlinin yaralandığı bildirildi. 278 gündür devam eden saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 38 bin 295’e ulaştığı belirtildi.

Gazze’deki enkaz altında kalan cesetlere ulaşılamadığı ve sağlık ekiplerinin engellendiği bilgisi paylaşıldı. Bölgedeki insani krizin derinleştiği ve uluslararası toplumun acil müdahalesine ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.