Gazze’ye Yardım Götüren Özgürlük Filosu Hollanda’ya Ulaştı

featured

Özgürlük Filosu’na Ait Handala Gemisi Hollanda’ya Vardı

Norveç’ten yola çıkan Özgürlük Filosu‘na ait Handala isimli gemi, Gazze’ye yardım götürmek amacıyla Hollanda’ya ulaştı. Gemi, 13 kişilik aktivist mürettebatıyla Schie Limanı’na vardı.

Hollandalı Çocuklardan Gazze İçin Resimler

Limandaki Oase Rotterdam binasında düzenlenen etkinlikte, Hollanda’da yaşayan çocuklar Gazze’deki çocuklar için resim çizdi. Geminin kaptanı Norveç asıllı Wellu Koivosto, resimleri Gazze’deki çocuklara ulaştırmak üzere teslim aldı.

Kaptan Koivisto’nun Açıklamaları

Koivisto, “Gazze’nin özgür olması ve işgalin son bulması için Gazze’ye gidiyoruz. Buradaki çocuklar çizdikleri resmi bize teslim edecekler, biz de bunları Gazze’deki çocuklara vereceğiz. Onların çizdikleri resimleri de Avrupa’ya getireceğiz.” dedi.

Ulusal hukuka göre Gazze’ye girme hakları olduğunu vurgulayan Koivisto, “Dördüncü kez gidiyorum. (Daha önceki gidişinde) Bizi gözaltına aldılar ve nezarete attılar. Gemileri ve içindekileri çaldılar. Bir gün gelecek ve biz gemiyi oraya ulaştıracağız.” şeklinde konuştu.

İsrailli Filistinlilere Yönelik Saldırılar

Gemideki aktivistler, durdukları limanlarda İsrail’in Filistinlilere uyguladığı soykırıma ilişkin bilgileri yerel halkla paylaşıyor. İsrail’in Gazze’deki katliamında en az 35 bin 903 Filistinlinin öldüğü belirtilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları da hedef alınıyor.