Genel Kurulda Partilerin Görüşleri ve Grup Önerileri

featured

Saadet Partisi: Siyasi Ahlak Yasası

Saadet Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, emeklilerin açlık sınırı altında bir maaşla geçindiğini belirterek, ülkede kara bulutların dolaştığını ifade etti. Siyasette ahlak olmazsa toplumun her katmanına sirayet eden yozlaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Siyasi ahlak yasasının bir an önce çıkarılmasını istedi.

AKP: Ahlakın Önemi

AKP TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Cüneyt Yüksel, adaletli ve faziletli bir toplum için ahlakın önemine dikkat çekerek, temiz siyasetin ancak ahlak kurallarına bağlılıkla mümkün olabileceğini belirtti. Partisinin şeffaflık ve etik kurallarına verdiği önemi vurguladı.

İYİ Parti: Araç Muayene Ücretleri

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın, Türkiye’de araç muayene şirketi TÜVTÜRK’ün tekel konumunda olduğunu ve vatandaşların mağduriyet yaşadığını savundu. Muayene ücretlerindeki yüksek komisyonları ve randevu sorunlarını gündeme getirdi.

DEM Parti: Taksim Gezi Parkı Olayları

DEM Parti Antalya Milletvekili Hakkı Saruhan Oluç, Gezi olaylarına atıfta bulunarak iktidarın göstericilere ağır müdahalede bulunduğunu iddia etti. Oluç, Gezi Parkı olaylarının terör eylemleri olarak nitelendirilmesine karşı çıktı.

CHP: Dijital Platform Çalışanları ve Kuryelerin Sorunları

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, motokuryelerin yaşadığı sorunlara dikkat çekerek, sosyal haklar ve iş güvenliği konusunda düzenlemelerin yetersiz olduğunu belirtti. Motokurye kıyafeti giyerek konuşmasını destekledi.

Kabul edilmeyen grup önerilerinin ardından Danışma Kurulu kararıyla uluslararası sözleşmelerin uygunluğuna dair kanun tekliflerinin görüşmelerine geçildi.