Hamas, İsrail ile Müzakerelerde Engellerden Şikayet Ediyor

featured

Hamas İsrail ile Anlaşmaya Varılmasını Kolaylaştırmak İstiyor

‘Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ile anlaşmaya varılmasını kolaylaştırmak amacıyla çaba sarf edildiği kaydedildi. Netanyahu’nun ise müzakerelerin önüne daha fazla engel koyduğu, Filistin halkına yönelik saldırılarını ve işlediği suçları tırmandırdığı belirtildi.

Hamas, Uluslararası Topluma Çağrıda Bulunuyor

Hamas, arabulucuları “Netanyahu’nun oyunlarına ve suçlarına son vermek için müdahale etmeye” çağırırken, uluslararası topluma ve Birleşmiş Milletlere “yasal ve insani sorumluluklarını üstlenmeleri ve soykırım suçunun durdurulması için baskı yapmaları” çağrısında bulundu.

İsrail’in Saldırıları Eleştiriliyor

Açıklamada, “İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarını artırması ve on binlerce Filistinlinin acımasız bombardımanın gölgesinde zorla yerlerinden edilmesi, uluslararası yasalara ve anlaşmalara meydan okuyan soykırım savaşını devam ettirmektir.” ifadeleri kullanıldı.

Dolaylı Müzakere Süreci

Hamas, 6 Mayıs’ta Katar ve Mısırlı yetkililere, ateşkes için sundukları teklifi onayladıklarını iletmiş ancak İsrail “şartlarını karşılamadığı” gerekçesiyle bu teklifi reddetmişti. ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıklamıştı.