Hamas: İsrail’in Saldırıları Durdurmadan Anlaşma Olmayacak

featured

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el-Hamdan’dan Açıklamalar

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el-Hamdan, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını tamamen durdurmadan ve bölgeden çekilmeden Tel Aviv ile herhangi bir anlaşma yapılmayacağını belirtti.

Hamdan’ın Açıklamaları

Hamdan, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden’ın duyurduğu 3 aşamadan oluşan ateşkes önerisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hamas, arabulucu taraflara “İsrail’in kalıcı ateşkes ve Gazze’den çekilme konusunda net bir cevap vermesi” şartını iletti.

Hamdan, uluslararası topluma, İsrail’e, 7 Ekim’den bu yana gözaltına aldığı ve alıkoyduğu Filistinlileri serbest bırakması yönünde baskı yapma çağrısında bulundu.

İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinlilere yönelik insan hakkı ihlallerindeki artışa dikkat çeken Hamdan, Gazze’deki İsrailli esirlerin serbest bırakılması konusundaki şartların İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılması olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti.

Aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise Netanyahu’yu, ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı ateşkes teklifini kabul etmesi durumunda hükümeti devirmekle tehdit etmişti.