Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Enflasyon Düşüş Sürecinde

featured

Bakan Şimşek’ten Enflasyon Tahmini

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin enflasyonda keskin bir düşüş sürecinin eşiğinde olduğunu belirterek, enflasyonun gelecek yıl orta onlu seviyelere gerileyeceği tahmininde bulundu. Şimşek, Londra’da Chatham House düşünce kuruluşunun düzenlediği bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Enflasyon bu yıl düşük 40’lı ya da yüksek 30’lu seviyelere inebilir. Gelecek yıl orta onlu seviyelere ve bir sonraki yıl da tek haneli seviyelere gerileyebilir” ifadelerini kullandı.

Programın Enflasyonu Dizginleyeceğine İnanıyoruz

Bakan Şimşek, piyasaların oluşturdukları programın enflasyonu düşürmelerine yardımcı olabileceğine inandığını da vurguladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 75,45 seviyesine yükselmişti. Şimşek’in açıklamalarıyla birlikte enflasyonun düşüş trendine girebileceği umudu artmış durumda.

Türkiye’nin BRICS’e Üye Olmama Nedeni

Şimşek ayrıca, bir dinleyicinin neden Türkiye’nin BRICS’e üye olmadığı yönündeki sorusuna da yanıt verdi. Bakan, Türkiye’nin ana ortağının Avrupa Birliği (AB) olduğunu ve AB’den ayrılamayacağını belirterek, Türkiye’nin gidişatını AB ile birlikte şekillendireceğini ifade etti.