İngiltere’de Vasıflı İşçi Vizesi Alan Aşçı Sayısı Yazılımcıları Geride Bıraktı

featured

İngiltere’ye Göç Edenler Arasında Aşçılar Öne Çıkıyor

Financial Times’ın resmi verilere dayalı analizine göre, İngiltere’ye vasıflı işçi vizesiyle gelen göçmenler arasında en yaygın meslek aşçılık oldu ve yazılımcılığı geride bıraktı. Geçen hafta İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, son bir yılda 6 bin 203 şefe vasıflı işçi vizesi verildi. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 54 arttı.

Teknoloji Sektöründe İşe Alımlar Azalırken, Aşçıların Talebi Artıyor

İçişleri Bakanlığı verilerine göre aynı dönemde programcılara ve yazılım geliştiricilere verilen çalışma izni sayısı 8 bin 752’den 4 bin 280’e geriledi. Bu zıt eğilimler, teknoloji sektöründe ve diğer beyaz yakalı mesleklerde işe alımların yavaşladığını gösterirken, daha düşük ücretlerin olduğu sektörlerde işgücü açığının devam ettiğine işaret ediyor.

Rekor Göç ve Düşen İşçi Vizesi Verme Trendi

Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı verilere göre, 2023’te İngiltere’ye yaklaşık 1,22 milyon bonus veren siteler göçmen geldi ve bu rakam rekor seviyelere yakın kaldı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre ise son bir yılda toplam 67 bin 703 vasıflı işçi vizesi verildi ve bu bir önceki yıla göre yüzde 2 azaldı.

En Çok Asyalılar İngiltere’ye Geliyor

Aşçılara verilen vizelerdeki artışta Güney Asya kökenli şeflere verilen vizelerin etkili olduğu belirtiliyor. İlk üç ayda verilen vizelerin yüzde 25’i Hintlilere, yüzde 22’si Bangladeşlilere ve yüzde 21’i Pakistanlılara verildi. İşgücü açığının devam etmesi, kasaplar ve restoran yöneticileri gibi pozisyonlarda çalışıp vize alanların sayısında da artışa neden oldu.