İran Destekli Husilerin Kızıldeniz’deki Saldırıları Devam Ediyor

featured

İngiltere’den Açıklama: 2 Kişi Hayatını Kaybetti

İran destekli Husilerin Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki gemilere yönelik saldırıları devam ediyor. İngiltere, Husilerin vurduğu gemide en az 2 kişinin öldüğünü açıkladı. Saldırıda yaralıların da olduğu belirtilirken İngiltere’nin açıklamasında “Bu, Husilerin pervasızca uluslararası gemilere füze atmasının üzücü ama kaçınılmaz bir sonucuydu. Buna bir son vermelidirler. Hayatını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine en derin taziyelerimizi sunuyoruz” denildi. Vurulan True Confidence isimli geminin sahibi ve işletmecisinin Yunanistan olduğu belirtildi. Gemide en az 20 mürettebat ile 3 silahlı muhafızın olduğu ifade ediliyor.

Husilerin Açıklaması ve Tehditleri

Husilerden yapılan açıklamada “Hedef alma operasyonu gemi mürettebatının Yemen deniz kuvvetlerinin uyarı mesajlarını reddetmesinin ardından gerçekleşti” denildi. “Mazlum Filistin halkına destek ve yardım etme konusunda dini, ahlaki ve insani görevlerini yerine getirmeye devam ettiğini” savunan Husiler, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları duruncaya ve Filistin halkına uygulanan abluka kaldırılana kadar Kızıldeniz ve Umman Denizi’ndeki saldırıların süreceğine işaret etti.

Kızıldeniz’deki Durum ve Uluslararası Müdahale

Yemen’deki İran destekli Husilerin, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle Kızıldeniz’de başlattığı saldırılarla ilgili durum giderek karmaşıklaşıyor. ABD güçleri, bu süreçte birçok kez Yemen’den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu. Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı. ABD önderliğinde 18 Aralık 2023’te oluşturulan “Refah Muhafızı Operasyonu” adındaki deniz görev gücü, Husi güçlerine karşı harekete geçti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarının son bulması için acil çağrıda bulundu.