İsrail ve Hamas Arasında Ateşkes Anlaşması Sağlanamadı

featured

Gazze Şeridi’nde İnsani Kriz Derinleşiyor

Mısır’ın başkenti Kahire’de gerçekleşen müzakerelerde Hamas ile İsrail arasında ateşkes ve esir takası konularında anlaşma sağlanamadı. Gazze Şeridi’ndeki insani krizin derinleştiği ve 2,3 milyon Filistinlinin yüzde 90’ının açlıkla mücadele ettiği yönündeki uyarılara rağmen İsrail ordusu Gazze’ye saldırılarını sürdürüyor.

İsrail Ordusunun Hareketliliği

Gazze’nin güneyinde Han Yunus yakınında yer alan İsrail bölgelerindeki açık arazide çok sayıda tank, zırhlı personel taşıyıcı ve askeri buldozerin Gazze’den ayrıldığı görüldü. Ancak bir tankın Gazze Şeridi’ne doğru ilerlemesi dikkat çekti.

Şiddetli Patlama Sesleri

Bölgede İsrail’e ait askeri helikopterlerin Gazze Şeridi çevresinde uçtuğu, çok sayıda insansız hava aracının (İHA) da Gazze semalarında uçuş yaptığı gözlendi. İsrail ordusunun havadan ve karadan bombardımanı sonucu Gazze Şeridi’ndeki bazı noktalardan siyah dumanlar yükseldi ve şiddetli patlama sesleri duyuldu. İsrail ordusunun ilerlediği bölgelerde bulunan bazı kadınlardan haber alınamadığı ve kendileriyle iletişimin kesildiği bildirildi.