İsrail’de Esir Takası ve Ateşkes Anlaşması Gündemde

featured

Eski Genelkurmay Başkanı Eisenkot’tan Netanyahu Hükümeti Açıklamaları

İsrail’in esir takası ve ateşkes anlaşması konularındaki durumu hakkında konuşan Gadi Eisenkot, Netanyahu hükümetinin stratejik liderlik seviyesine yükselmesi gerektiğini belirtti. Eisenkot, Netanyahu’nun aşırı sağ koalisyondaki müttefiklerine anlaşmayı kabul ettirebileceğinden şüphe duyduğunu ifade etti.

Olası Anlaşmanın Yüksek Bedeli ve İsrail’in Durumu

Eisenkot, olası bir anlaşmanın İsrail için yüksek bir bedelle geleceğini ancak ülkenin savaşı birkaç ay durdurabileceğini belirtti. Savunma Bakanı Gallant da Gazze Şeridi’ndeki gruplarla esir değişimi anlaşmasına yakın olunduğunu duyurmuştu.

Hükümetin Stratejik İkilemi ve Hizbullah Endişesi

Eisenkot, Netanyahu’nun rehinelerin geri dönmesi ve hükümetin hayatta kalması arasında bir denge kurmak zorunda olduğunu belirtti. Ayrıca, Hizbullah ile olası bir savaş durumunda ise İsrail hükümetine güvenmediğini vurguladı.

İsrail ve Hamas Arasındaki Müzakereler

Hamas’ın sunduğu ateşkes teklifine İsrail’in şartlarını karşılamadığı gerekçesiyle ret cevabı verildiğini belirten Eisenkot, İsrail’in izlediği yolun zafere götürmediğini ifade etti. ABD Başkanı Biden’ın sunduğu ateşkes önerisinin de tartışmaları devam ediyor.