İsrail’in Cibaliya’ya Yönelik Saldırıları Sürüyor

featured

İsrail’in Cibaliya’daki Saldırıları Devam Ediyor

İsrail askerleri, Cibaliya beldesi ve çevre bölgelerde 12 Mayıs’ta başladıkları kara saldırılarını 15. gününde de sürdürüyor. Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail uçaklarının Cibaliya bölgesinde Filistinlilerin bulunduğu bölgeye hava saldırısı düzenlemesi sonucu hayatını kaybeden 3 kişi ve yaralananlar, Gazze kentindeki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne getirildi.

İsrail’in Hulle Ailesinin Evindeki Saldırısı

İsrail’in “Hulle” ailesinin evine düzenlediği saldırıda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu en az 12 kişi yaşamını yitirdi. Sivil savunma ekipleri, yerle bir olan evin enkazında hayatta kalan veya kaybolanlar için arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

İHH’nın Okulu ve Çevresine Yönelik Saldırı

Yine Cibaliya’da İHH tarafından yaptırılmış Necmeddin Erbakan Okulu’nun çevresinde bir eve düzenlenen saldırıda 3 Filistinli öldü, yaralananlar oldu. İsrail, sivillerin yaşadığı evleri hedef almaya devam ediyor.

Filistinli Evlerine Yönelik Saldırılar

Bölgede düzenlenen saldırılar sonucu yüzlerce Filistinli evlerinden ayrılarak sığınma merkezlerine gitti. İsrail ordusu, çok sayıda Filistinlinin evini kasıtlı olarak ateşe verdi. Sivil savunma ve sağlık ekiplerinin saldırılar sonucu bölgeye ulaşımının zor olması nedeniyle ölü sayısı henüz belirlenemiyor.

Hamas Hareketi’nin Açıklaması

Hamas Hareketi’nin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Cibaliya Mülteci Kampı’nda düzenledikleri operasyonda pusuya düşürülen İsrail askerlerinden yeni esirler aldıklarını duyurmuştu. Ancak İsrail Ordu Sözcüsü Daniey Hagari, bu açıklamanın doğru olmadığını iddia etmişti.

İsrail’in Cibaliya Saldırıları

İsrail ordusu, 12 Mayıs’ta Cibaliya Mülteci Kampı’nda ve civar bölgelerde kara saldırıları başlatmıştı. İsrail ordusunun, 15 Mayıs’ta güçlü direnişle karşı karşıya kalmasının ardından bu kara operasyonunun genişletildiği duyurulmuştu.