İstanbulkart Yönetmeliğinde Öğrenci Tanımı Değişti: 30 Yaş Üstü Öğrencilere İndirim Oranı Azaltıldı

featured

UKOME Kararı ile Yapılan Revizyon

İstanbulkart yönetmeliğinde yapılan değişiklikle artık 30 yaşından gün almış öğrencilere indirim uygulanacak. Yönetmelikte yer alan düzenlemeye göre, UKOME kararı ile belirlenen Tam İstanbulkart, Aylık Tam Mavi Kart ve Tam Aktarma bedellerinin yüzde 10 oranı kadar indirim yapılacak.

AKP’li ve CHP’li Meclis Üyelerinden Tepkiler

Değişiklik oy çokluğu ile kabul edilirken, AKP’li meclis üyeleri karara eşitlik ilkesine ve hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıktı. AKP’li Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, “Seçimlerden önce hayata ucuzlatacağız ulaşımı bedava yapacağız diyenler öğrencilerin ulaşımdaki hakkını kademe kademe ellerinden alıyorlar. Kararı çok yanlış buluyoruz.” dedi. CHP Grup Sözcüsü Gencay Özcan ise değişikliği eleştirerek, “30 yaş üstü öğrencilerin sayısındaki artış hayatın olağan akışına aykırı. İstanbullunun alım gücünün düştüğünü gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilikte Yaşa Takılanlar Eleştirisi

AKP Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz, “Öğrencilikte yaşa takılanlar dile bir kategori yarattılar. Biz öğrenmenin yaşı yoktur diye biliyoruz ama İBB’ye göre var. Öğrencilerin cebindeki harçlığa göz dikecek kadar işler kötü. İBB sıfırı tüketmiş durumda. Ben iki elimi kaldırarak ‘hayır’ diyeceğim. Öğrencileri de bu meseleye sahip çıkmaya çağırıyorum.” şeklinde tepkisini dile getirdi.

İş Arayan İstanbulkart’a Onay

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vaadi doğrultusunda hazırlanan ‘İş Arayan İstanbulkart’ teklifi de onaylandı. Buna göre, iş başvurusu yapanlara 3 ay süreyle günde 4 seferlik ücretsiz ulaşım imkanı sağlanacak.