İsviçre’nin Ev Sahipliğinde Ukrayna Barış Zirvesi Son Buldu

featured

İsviçre’nin Ev Sahipliğinde Ukrayna Barış Zirvesi

İsviçre’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve Bürgenstock kasabasında gerçekleşen Ukrayna Barış Zirvesi, dün başladı ve bugün sona erdi. Zirve, 84 ülke ve kuruluşun ortak bildiriyi onaylamasıyla sona erdi.

İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ve Konfederasyon Başkanı Viola Amherd Basın Toplantısı Düzenledi

İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ve İsviçre Konfederasyonu Başkanı Viola Amherd, Ukrayna Barış Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi. Cassis, zirvenin unutulmaz bir etki yaratacağını vurgulayarak, Ukrayna ve diğer büyük oyuncuların iradelerini ortaya koymaları gerektiğini belirtti.

Ortak Bildiri ve Sonuç

Zirvenin sonunda ortak bildirinin imzalanmasıyla sona eren Ukrayna Barış Zirvesi’nin Bürgenstock Bildirisi, 80 ülke ve 4 kuruluş tarafından onaylandı. Ancak 16 ülke ve kuruluş çekimser kaldı. Amherd, bu durumu “iyi bir sonuç” olarak değerlendirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin Açıklamaları

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, zirveden sonra ülkesinde güvenliğin ve barışın yeniden tesisine ilişkin teknik düzeyde çalışmaları sürdüreceklerini açıkladı. Zelenskiy, BM Şartı’na dayalı olarak etkili bir barış süreci için umutlu olduklarını belirtti.