Kadın Taksici Güney, Mesleğinde Mutlu

featured

Güney, Çocukluk Hayalini Gerçekleştiriyor

Duraktaki gününe meslektaşlarıyla sohbet ederek başlayan Güney, aracının temizlik ve bakımı sonrası müşterilerine hizmet veriyor. Güney, çocukluk hayali mesleği yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Ön Yargılara Rağmen Başarıyla Yoluna Devam Ediyor

Taksiciliğe başlayacağı zaman erkek meslektaşlarının kendisine ön yargılı davrandığını belirten Güney, “Ayaklarımın üzerinde durmak için bu işe başladım. İlk başta taksi durağında ön yargılı yaklaştılar, çalıştıramayız dediler. Daha sonra başka bir arkadaş belgelerimi istedi ve işe başlattı. Şimdi beni aralarında görmekten mutlular” dedi.

Keyifli ve Zorlu Yolda 6 Yılı Geride Bıraktı

Güney, takside çalışmanın çok keyifli olduğunu, mesleğinde 6 yılı geride bıraktığını dile getirdi. Taksiye binen müşterilerinin ilk anda şaşkınlıklarını gizleyemediğini ifade eden Güney, “Taksiye binenler ilk 5 dakika şaşkınlıktan konuşmuyor. Gideceği yeri unutanlar da oluyor. Bazıları şaşkınlıklarını gizleyemiyor. İlk önce ‘Abi’ diyor, sonrasında ‘Pardon abla’ diyorlar. Takdir eden oluyor ve güzel tepkiler alıyorum.”

Her İşi Başarabileceklerini İfade Ediyor

Mesleği gereği cadde ve sokakları karış karış bildiğini dile getiren Güney, kadınların başaramayacağı bir işin olmadığını kaydetti. Güney, kadın taksi sürücülerinin çoğalmasını istediğini belirterek, “Ben bu işi yapabilirim’ demeleri lazım. Çok keyifli ve korkulacak bir meslek değil.”

Meslektaşlarından Tam Destek Alıyor

Taksici Çetin Çördük, Güney’i kızları gibi sevdiklerini belirterek, “İlk başta yadırgadık. Bir bayan taksi şoförünün durağımıza gelmesini ama sonradan alıştık. Durağımızın bir çiçeği ve kızımız oldu. Tam destek veriyorum” ifadelerini kullandı. Yener Kaya da Güney’in durağın ablası olduğunu ve işe başlamasının ardından durağın müşterilerinin arttığını dile getirdi.