Mardin’de Deprem Paneli: Bilim İnsanları ve Yerel Yöneticiler Bir Araya Geldi

featured

Panelde Depremin Etkileri ve Önlemler Konuşuldu

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mardin ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği ‘Deprem’ konulu panel düzenledi. Panelde, Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür ve Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu gibi önemli isimler konuşma yaptı. Panel, depremin etkileri ve alınması gereken önlemler üzerine bilgilendirici bir platform sundu.

Depreme Karşı Dirençli Binaların Önemi Vurgulandı

Panelde konuşan Prof. Dr. Naci Görür, depreme karşı dirençli binaların yapılmasının önemine vurgu yaparak, “Bu ülkede çakılan her çivinin gözetim ve denetimi sizin boynunuzun borcudur. Deprem, dünyanın nabzıdır, kalp atışıdır.” ifadelerini kullandı. Görür, depremin bitmesi durumunda dünyanın yaşamaz bir gezegen haline geleceğine dikkat çekti.

Mardin’in Tarihi ve Deprem Riski

Prof. Dr. İdris Bedirhanoğlu ise tarihi yapıların gözden geçirilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, “Tarihi yapıların depreme karşı dayanıklılığının arttırılması ve gerekli onarımların yapılması gerekmektedir. Zemin durumu ve yapılar arasındaki denge büyük bir titizlikle incelenmelidir.” şeklinde konuştu.

Mardin’in Geleceği İçin Tedbirler Alınmalı

Prof. Dr. Naci Görür, panelin ardından yaptığı açıklamada, Mardin gibi tarih kokan bir şehrin rant uğruna gölgelenmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Mardin gibi bir yeri geleceğe taşımak gerekiyor. Binalar yapılacaksa, bilimin rehberliğinde yapılmalıdır. Tarihi dokunuşlar korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdır.” dedi.