Moody’s: Türkiye FATF Gri Listesinden Çıkarıldı

featured

Moody’s Değerlendirmesi: Türkiye’nin Mücadelesinde Önemli İlerleme

Moody’s Sektör Uygulama Lideri Mohamed Daoud, Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkarılmasının, hükümet ve ekonomik sektörlerin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadelesinde kaydettikleri önemli ilerlemenin bir göstergesi olduğunu belirtti. Daoud, bu gelişmenin Türkiye’nin uluslararası alandaki itibarını artırması, yabancı yatırımları ve Avrupa ile ABD kurumlarıyla ilişkilerini güçlendirmesi beklendiğini vurguladı.

Türkiye Gri Listedden Çıkarıldı: FATF Genel Kurulu Kararı

Türkiye, FATF’nin Singapur’un dönem başkanlığında gerçekleşen Genel Kurul sonrasında gri listeden çıkarıldı. Genel Kurul, Türkiye’nin ve Jamaika’nın, daha önce tespit edilen eksiklikleri gidererek stratejik kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele konusunda önemli adımlar attığını kabul ederek bu ülkeleri tebrik etti. FATF Genel Kurulu, Türkiye ve Jamaika’nın artık artırılmış izleme sürecine tabi olmayacağına karar verdi.

FATF Genel Kurulu’nda 200’den Fazla Delegenin Katılımı

FATF Genel Kurulu toplantılarına 200’ün üzerinde hükümet ve uluslararası kuruluşun delegelerinin katıldığı belirtildi. Bu delegeler arasında Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, INTERPOL ve Egmont Mali İstihbarat Birimleri gibi gözlemci kuruluşlar da yer aldı.