Motokurye Samet Özgül Cinayeti Davasında Karar Değişti

featured

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nde Yeni Gelişmeler

‘Motokurye Samet Özgül cinayeti davası, bugün Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi’nde tekrar görüldü. Duruşmada, tutuklu yargılanan sanıklar Halil İbrahim Demirci, Bülent Açıkgöz ve tutuksuz sanık Mustafa Demirci ile Samet Özgül’ün ailesi ve avukatları hazır bulundu.

Sanıkların İfadeleri ve Ailelerin Talepleri

Sanık Bülent Açıkgöz, suçlamayı kabul etmediğini belirterek çok üzgün ve pişman olduğunu ifade etti. Sanık Mustafa Demirci ise olayı çok pişmanlıkla karşıladığını belirterek “Keşke bu olay olmasaydı” dedi. Diğer sanık Halil İbrahim Demirci ise alkollü olduğunu ve amacının kavgayı ayırmak olduğunu söyleyerek pişmanlığını dile getirdi.

Duruşmada söz alan Samet Özgül’ün yakınları, 3 sanığın en ağır cezayı almasını istediklerini belirtti. Aile avukatı İbrahim Kapusuz, bilirkişi raporuna itiraz ettiklerini ve duruşmada bilirkişinin dinlenilmesini talep etti.

Yeni Karar ve Ailenin Tepkisi

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi, sanıklar yönünden verilen kararı kaldırarak, Mustafa Demirci ve Bülent Açıkgöz’ün beraatine karar verdi. Halil İbrahim Demirci ise önce müebbet hapis cezasına çarptırıldı, ardından 25 yıl hapis cezasına indirildi. Bu karar üzerine acılı aile mahkemeye tepki göstererek duruşmayı terk etti.

Samet Özgül’ün kardeşi Berna Özgül, ailenin avukatı İbrahim Kapusuz ve CHP Ankara Milletvekili Onur Konuralp, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini belirtti. Berna Özgül, adaletin sağlanmadığını vurgulayarak tepkisini dile getirdi.

İstinaf Mahkemesi’nin kararı değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp, adaletin yerini bulmasını umarak Yargıtay aşamasında rahatlatıcı bir karar çıkmasını temenni etti.