Plan-S, Uzaydan IoT Haberleşme Hizmetlerine Hazırlanıyor

featured

Özdemir Gümüşay: 5 Uydu Yörüngesine Gönderildi, Hizmet Vermeye Hazırız

Plan-S Mühendislik ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Gümüşay, Temmuz 2021’de kurulan firmanın bugüne kadar 4 farklı görev amacına sahip 5 uyduyu yörüngesine gönderdiğini belirtti. Gümüşay, yörüngeye gönderilen uyduların uydu alt sistemlerini geliştirmek, uçuş tarihçesi kazandırmak ve IoT ve yer gözlem hizmetleri için temel teknolojileri test etmek amacıyla kullanıldığını vurguladı. İlk uyduyu 2022 yılında gönderdiklerini söyleyen Gümüşay, şimdi ise hizmet vermeye hazır olduklarını ifade etti. Temmuz ayında fırlatılacak uydularla IoT haberleşme servislerine başlamayı hedeflediklerini belirtti.

100’den Fazla Uyduyla Genişleyen Takım Uydu Projesi

Gümüşay, 100’den fazla uyduyu içerecek olan takım uydu projesiyle dünyanın her yerine düşük gecikmeyle haberleşme hizmeti sunmayı amaçladıklarını açıkladı. Ayrıca 12 uyduluk fırlatma sözleşmesi imzaladıklarını ve önümüzdeki yıllarda da fırlatmaların devam edeceğini belirtti. Ekim ayından itibaren planlanan uydularla birlikte hizmetlerini genişleterek yaygınlaştırmayı planladıklarını ifade etti.

Tugay Güzel: Uzaydan Hizmet Verebilecek Yöntemler Geliştiriyoruz

Plan-S Genel Müdürü Tugay Güzel ise 5 test uydusuyla uzaydan hizmet verebilecekleri yöntemleri geliştirdiklerini açıkladı. Güzel, takım uydularla milyonlarca cihaza aynı anda bağlantı sağlayarak dünyadaki birçok problemi çözmeyi hedeflediklerini belirtti. IoT haberleşme hizmetinin dünya için yeni olduğunu vurgulayan Güzel, Plan-S’in bu alanda önemli bir oyuncu olacağını dile getirdi.

Uzay Teknolojisinin Sektörlere Etkisi

Güzel, enerji, tarım, lojistik sektörlerinde uzay teknolojisinin farklı denemelerle nasıl kullanılabileceğini test ettiklerini söyledi. Ayrıca, inşaat sektöründeki makinelerin takibi ve güvenliği için de bu teknolojinin önemli bir fırsat sunduğunu belirtti. Plan-S’in uydularıyla milyonlarca hatta milyarlarca cihaza hizmet verebilecek bir altyapı oluşturmayı hedeflediğini ifade etti.