Rekabet Kurumu Kırmızı Et Sektöründeki Fiyat Artışlarını İnceledi

featured

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Kırmızı Et Sektörüne Odaklandı

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Kurumun kırmızı et sektörüne yönelik yürüttüğü çalışmaları değerlendirdi. Kırmızı etin vatandaşlar için önemli bir besin kaynağı olduğuna işaret eden Küle, kırmızı et piyasasının, Kurumun yakından takip ettiği sektörler arasında olduğunu aktardı.

73 Milyon Lira İdari Para Cezası Verildi

Küle, son birkaç yılda Kuruma iletilen şikayetler ve resen başlattıkları incelemeler sonucunda, bu sektördeki fiyat artışlarını mercek altına aldıklarına dikkati çekerek, “Bu incelemeler kapsamında 2023’te yapılan bir soruşturmada, piyasanın en büyük üreticilerinden birine, rekabete aykırı eylemleri gerekçesiyle yaklaşık 73 milyon lira idari para cezası verildi.” şeklinde konuştu.

Suni Fiyat Artışlarına Müsamaha Gösterilmeyecek

Küle, sektörün tüm yönleriyle derinlemesine ele alındığı bir sektör incelemesi yürütüldüğünü belirterek, “En ufak bir suistimali tespitimiz halinde soruşturma açmak ve bu hataya düşen şirketlere cirolarının yüzde 10’una kadar öngörülen en ağır para cezasını vermekten çekinmeyeceğiz. Suni fiyat artışlarına müsamaha göstermeyecek, buna niyet eden teşebbüsler hakkında en ağır yaptırımları uygulayacağız.” ifadelerini kullandı.