Sakarya’da Erdal Sakız Cinayeti Duruşması Sonuçlandı

featured

Tutuklu Sanıklar Ağır Ceza Mahkemesinde Yargılandı

Sakarya’da yaşanan Erdal Sakız cinayetiyle ilgili olarak 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma sonuçlandı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar E.K. ve eşi L.K, tutuksuz sanık suça sürüklenen çocukları S.K. ile müştekiler ve taraf avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Ağır Ceza Talep Etti

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, sanıklar E.K. ve L.K’nin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını, sanık S.K’nin ise beraatını istedi. Duruşmaya katılan müştekiler maktul Erdal Sakız’ın eşi ve oğlu, sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Sanıklar Savunmalarını Yaptı

Söz verilen sanık E.K, ilk soruşturma aşamasında kollukta ifadeleri baskı altında verdiğini savunarak, maktulü başkalarının öldürdüğünü, suçun kendisine ve ailesine atıldığını iddia etti. Sakız’la ticaretinde alacak verecek durumunun bulunmadığını anlatan E.K, “Deliller karartılarak suç üstümüze atıldı. Mahkeme yanıltılmaktadır. Husumetlileri, Erdal’ı öldürüp Hendek’e atmışlar, cinayeti işlemedim” diye konuştu. Sanık L.K. ise gözaltına alındıklarında tüm süreci anlatmaya çalıştıklarını, ancak avukatların yönlendirmesiyle suçu kabullendiklerini öne sürdü. Cinayetle alakalarının bulunmadığını savunan L.K, beraatını ve tahliyesini istedi. Sanık S.K. ise olayın gerçekleştiği tarihte evde olduğunu beyan ederek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme Kararı

Sanık ve müşteki müdafilerini dinleyen mahkeme, sanıklar E.K. ve L.K’ye “tasarlayarak öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Heyet ayrıca, E.K. hakkında “ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçundan 2 yıl hapis ve idari para cezasına hükmetti. Sanık S.K’nin ise beraatine karar verildi.

Olayın Geçmişi

Karasu ilçesinde 43 yaşındaki esnaf Erdal Sakız’dan haber alamayan yakınları, durumu jandarmaya bildirmişti. Yapılan arama çalışmalarında Sakız’ın aracının 19 Kasım 2022’de Hendek ilçesi Çam Dağı mevkisinde olduğu tespit edilmişti. Ormanlık alandaki aramada araçta Sakız’ın cansız bedeni bulunmuş, olaya ilişkin gözaltına alınan Sakız’ın arkadaşı E.K, eşi L.K. ve oğlu S.K, 25 Kasım’da tutuklanmıştı. S.K, daha sonra tahliye edilmişti.