Senarist Ayşe Şasa’nın Kişisel Kitaplığı Millet Kütüphanesi’ne Bağışlandı

featured

Ayşe Şasa’nın Kişisel Kitaplığı Millet Kütüphanesi’nde Kitapseverlerle Buluştu

Senarist Ayşe Şasa’nın özel koleksiyonundan oluşan kitaplar, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ne bağışlandı. Bu özel kütüphane, yapılan basın toplantısı ile kitapseverlerin ilgisine sunuldu.

Ayşe Şasa’nın Varisi Adem Taşkıran’dan Açıklama

Ayşe Şasa’nın kişisel kitaplığını Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ne bağışlayan varis Adem Taşkıran, “Ömrünü okumak, tefekkür etmek ve keşfettiği güzellikleri paylaşmakla geçirmiş bir kişidir Ayşe Şasa. Bunun en yakın şahitlerinden birisiyim. Hakikati ararken zorlu yollardan geçse de vahdet denizinin sahiline ulaştı. ‘Her arayan bulamaz, lakin bulanlar arayandır’ diye bir söz vardır. Ayşe Hanım da bulanlardan oldu” dedi.

Ayşe Şasa Kimdir?

Ayşe Şasa, 1 Şubat 1941’de İstanbul’da doğmuştur. 1965 yılında Robert Koleji’nden mezun olan Şasa, 1963’ten itibaren senaryo yazımı ile ilgilenmiştir. ‘Son Kuşlar’, ‘Ah Güzel İstanbul’, ‘Utanç’ ve ‘Gramofon Avrat’ gibi filmlere imza atmıştır. Şasa, 16 Haziran 2014 tarihinde bir süre tedavi gördüğü zatürre rahatsızlığı sebebiyle İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Ayşe Şasa’nın kişisel kitaplığında kendi kaleme aldığı ‘Şebek Romanı’, ‘Delilik Ülkesinden Notlar’, ‘Yeşilçam Günlüğü’ ve ‘Bir Ruh Macerası’nın yanı sıra 5 bin kitap yer almaktadır.