TBMM Başkanı Kurtulmuş’un Özbekistan ve Kazakistan Ziyaretleri Hakkında Açıklamaları

featured

Kurtulmuş, Özbekistan ve Kazakistan Ziyaretlerini Değerlendirdi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Özbekistan ve Kazakistan ziyaretleri dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kazakistan Meclisi Başkanı Yerlan Koşanov ve Kazakistan Senatosu Başkanı Maulen Aşimbayev ile verimli görüşmeler yaptığını belirten Kurtulmuş, iki ülke arasındaki işbirliği ve Türk Devletleri Teşkilatı faaliyetlerinin ele alındığını aktardı.

Özbekistan ve Kazakistan Cumhurbaşkanları ile Görüşmeler

Kurtulmuş, Özbekistan’da Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Ali Meclisi Yasama Meclisi Başkanı Nurdincan İsmailov, Ali Meclisi Senato Başkanı Tanzile Narbayeva ile görüştüğünü hatırlattı. Kazakistan’da ise Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in kendisini kabul ettiğini dile getirerek, Hazar kıyısındaki bir tersanenin Türk savunma sanayi şirketiyle müştereken yapılması konusunun görüşüldüğünü bildirdi.

“Türk Dünyası Gelişen Şartları Değerlendirmeli”

Kurtulmuş, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’e dünyanın yeni bir döneme girdiğini vurguladı. Görüşmelerde Türk dünyasının gelişen şartları iyi değerlendirmesi gerektiğini belirterek, ilişkilerin artırılması ve ortak projelerin sonuçlandırılmasıyla Türk dünyasının ciddi bir gelişmeye ve kalkınma potansiyeline ulaşacağını vurguladı.

“Eşitlik Temelli Barış için Çaba Sarf Edilmeli”

Kurtulmuş, görüşmelerde dünyada yeni, adil ve kalıcı barışı hedefleyen bir sistemin kurulması gerekliliğine vurgu yaptı. Hiçbir insanın diğerinden üstün olmadığını belirten Kurtulmuş, eşitlik temelli bir dünya için çaba sarf edilmesi gerektiğini ifade etti.

“Netanyahu ve Çetesine Karşı Uluslararası Vicdan Oluştu”

Kurtulmuş, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları ve Netanyahu yönetimine karşı uluslararası alanda oluşan tepkilere değindi. Netanyahu ve çetesinin yaptıklarının uluslararası vicdan karşısında yerle yeksan olduğunu belirten Kurtulmuş, İsrail’in itibarının zedelendiğini ve uluslararası mahkemelerde hesap vereceğini dile getirdi.