Ticaret Bakanlığı’ndan Alınan Bilgilere Göre Bolat’ın Kuzey Afrika Programı

featured

Bolat’ın Kuzey Afrika Programı Başlıyor: İşte Detaylar

‘Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Bolat’ın Kuzey Afrika programı kapsamında ilk durağı Cezayir olacak. Bakan Bolat’ın ziyareti sırasında kapılarını ziyaretçilere açacak 55. Uluslararası Cezayir Fuarı’nda Türkiye, “Onur Konuğu Ülke” sıfatıyla yer alacak. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un katılımıyla başlayacak fuarda, Bakan Bolat, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın Türkiye’yi temsil etmesi planlanıyor.

Üst Düzey Görüşmeler ve Ticaret Heyeti Açılışı

Fuara, 25 ülkeden 800 katılımcı beklenirken, Bolat, Yılmaz ve Göktaş’ın Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Türk İş Dünyası buluşmasına katılımı da gerçekleşecek. Bolat’ın, Cezayirli mevkidaşı da dahil ülke yöneticileriyle üst düzey görüşmeler yapması öngörülüyor. Ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda iki ülke firma temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek Ticaret Heyeti ve B2B etkinliğinin açılışını gerçekleştirmesi planlanıyor.

Türkiye’nin Cezayir’deki Yatırımları

Cezayir, Türkiye’nin Afrika kıtasındaki en büyük ikinci ticaret partneri konumunda bulunuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi, geçen yıl sonunda 6,3 milyar doları buldu. Cezayir’de 1500 civarında Türk ortaklı firma faaliyet gösterirken, Türk müteahhitlik firmaları Cezayir’de bugüne kadar 21,3 milyar dolarlık 636 proje üstlendi.

Türkiye-Tunus İş ve Yatırım Forumu

Bakan Bolat, Cezayir ziyaretinin ardından Tunus’a geçecek ve Türkiye-Tunus İş ve Yatırım 2. Forumu’na katılacak. Forum kapsamında Tunus’taki yatırım fırsatları ele alınacak, sektörlerde yatırım fırsatları değerlendirilecek ve B2B görüşmelerine imza atılacak. Türkiye ile Tunus arasındaki ticaret hacmi 1,6 milyar dolar olarak kaydedildi.