Topkapı Sarayı’nda Restorasyonu Tamamlanan 300 Yıllık İngiliz Saatler Sergilenecek

featured

Osmanlı Pazarı Saatleri, Milli Saraylar Kalemkar Atölyesi’nde Restore Edildi

Milli Saraylar Kalemkar Atölyesi’nde restore edilen İngiliz yapımı, 300 yıllık iki büyük saat, mekanik aksam ile birleştirildikten sonra Topkapı Sarayı’nda sergilenmeye hazırlanıyor. Saatler, “James Newton” ve “Markwick Markham & Perigal” imzalarını taşıyor ve Osmanlı sarayına özel üretilmiş saatler olarak biliniyor.

Osmanlı Kültürünü Yansıtan Estetik Saatler

Ahşaptan imal edilen kasaları, pirinç kakma, bağa kaplama, altın varak ve yağlı boya manzara ve çiçek tasvirleriyle süslenen saatler, Osmanlı kültürünün estetik anlayışını yansıtan kubbeli formlarıyla dikkat çekiyor. Saatlerin kimler için üretildiği ya da hediye edildiği konusunda ise bilgi bulunmuyor.

Restorasyon Süreci ve Saatlerin Önemi

Milli Saraylar Saat ve Müzik Aletleri Koleksiyon Sorumlusu Ünal Tanrıverdi, restorasyon süreciyle ilgili yaptığı açıklamada, Osmanlı toplumunda zamanın ölçülmesinin ve kayda alınmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, saatlerin tasarımı ve süslemelerindeki özenin saat ve bilimin buluştuğu bir noktayı temsil ettiğini belirtti.

Osmanlı pazarı için üretilen oturtma saat formundaki saatlerin 18 ve 19. yüzyıllarda Türk musikisi çalarak yaygın olarak kullanıldığını aktaran Tanrıverdi, saatlerin Osmanlı kültürüne olan katkısına dikkat çekti.

Konservasyon ve Restorasyon Çalışmaları

Kalemkar Demet Buldu, saray koleksiyonuna ait nadir eserlerin ömrünü uzatmak için konservasyon çalışmaları yaptıklarını belirterek, eserlerin orijinal desenlerine dokunmadan estetik bütünlüğünü koruduklarını ifade etti. Geri alınabilir boyalarla estetik bütünlüğü sağladıklarını söyleyen Buldu, James Newton imzalı İngiliz oturtma saati üzerinde yapılan çalışmaları anlattı.

Restorasyon uygulamalarının son aşamaya geldiği ve saatlerin mekanizmalarıyla birleştirilerek ziyaretçilere sunulmaya hazır hale getirileceği belirtildi. Topkapı Sarayı’nın yeni misafirlerini ağırlamak için geri sayım başladı.