TÜİK Mayıs Ayı Konut Satış İstatistikleri Açıklandı

featured

Konut Satışları Genel Olarak Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 azalarak 110 bin 588 oldu. İstanbul, Ankara ve Antalya en fazla konut satışı yapılan iller olarak öne çıktı.

İpotekli Konut Satışları Ciddi Derecede Düştü

Mayıs ayında Türkiye genelinde ipotekli konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63,9 azalarak 9 bin 909 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9,0 oldu.

Diğer Konut Satışlarında Artış Gözlendi

Diğer konut satışları Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 17,3 artarak 100 bin 679 oldu. Toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 91,0 olarak gerçekleşti.

İkinci El Konut Satışlarında Azalış Devam Ediyor

İkinci el konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azalarak 75 bin 30 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 67,8 oldu.

Yabancılara Yapılan Konut Satışlarında Düşüş Yaşandı

Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 34,8 azalarak 2 bin 64 oldu. En fazla konut satışı Antalya’ya gerçekleşti.