Türkiye Çelik Sektörü Nisan Ayı Verilerini Açıkladı

featured

Türkiye’nin Çelik Üretimi ve İhracatında Artış Devam Ediyor

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD), nisan ayı verilerini açıkladı. Buna göre, Türkiye’nin ham çelik üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 artarak 2,8 milyon ton seviyesine ulaştı. Yılın ilk 4 ayında ise üretim yüzde 22,1 artışla 12,3 milyon ton olarak gerçekleşti.

Nihai Mamul Tüketimi ve İhracat Verileri

Nisan ayında nihai mamul tüketimi yüzde 14 azalışla 3 milyon ton olarak gerçekleşirken, ocak-nisan döneminde yüzde 2,5 artışla 12,8 milyon ton seviyesine yükseldi. Aynı dönemde çelik ürünleri ihracatı miktar bazında yüzde 64,6 artarak 1 milyon ton, değer bazında ise yüzde 36,4 artarak 769,5 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

İthalat Verileri ve Yorumlar

Nisan ayında çelik ithalatı miktar bazında yüzde 12,4 azalışla 1,5 milyon ton, değer bazında ise yüzde 18,5 azalarak 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-nisan döneminde ise ithalat miktar bazında yüzde 5,9 azalışla 5,5 milyon ton, değer bazında ise yüzde 12,9 azalışla 4,3 milyar dolar seviyesinde oldu.

Çelik Ürünleri İhracatında Artış ve Yorumlar

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, yassı ürünlerdeki artışın olumlu karşılandığını belirterek, üretimdeki artışın sürdürülebilmesi için ihracatın ithalatı karşılama oranının artırılması gerektiğini vurguladı. Yayan, Türkiye’nin çelik ürünleri ihracatında gözlenen artışın devam etmesi ve tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.