Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok: “Uçaklarda Geniş Bant İnternet Hizmeti Sağlayacağız”

featured

Türksat ve AJet Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen AIX 2024 fuarında, Türk Hava Yolları iştiraki Turkish Cabin Interior Inc. (TCI), Türksat ve AJet arasında uçak içi internet hizmetleri için işbirliği protokolünün imzalandığını duyurdu. Ertok, imzalanan işbirliğini “çok önemli” olarak nitelendirerek, AJet’in Türkiye’nin en yeni hava yolu olduğunu ve önümüzdeki dönemde önemli bir filoya sahip olacağını belirtti.

Uydudan Geniş Bant İnternet Hizmeti

Ertok, Türksat olarak TCI ile işbirliği yaparak AJet filosunun uçaklarına uydu üzerinden geniş bant internet hizmeti sunacaklarını açıkladı. Yolcuların internete kesintisiz ve rahat bir şekilde erişim sağlayacağını vurgulayan Ertok, bu hizmetin gelecek yıllarda 20 megabite kadar çıkacağını belirtti.

Türksat’ın Uydu Yatırımları ve Gelecek Hedefleri

Türksat Genel Müdürü Ertok, filolarında bulunan 5 uydunun yanı sıra temmuz ayında yerli üretim olan 6A uydusunu fırlatacaklarını ve filoya dahil edeceklerini ifade etti. Ertok, Türksat’ın Ka-Bant geniş bant alanındaki kapsama alanını genişletmek ve kapasitesini artırmak için çalışmalarının olduğunu belirterek, Türkiye’nin uydu üretim kabiliyetlerine vurgu yaptı.

Türkiye’nin Uzay ve İnternet Geleceği

Ertok, TÜRKSAT 6A uydusunun Türkiye’de yerli olarak üretilen ilk haberleşme uydusu projesi olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin gelecek yıllarda gerçekten uydu ihraç eden bir ülke haline geleceğini belirtti. Gençlerin uzay alanına ilgilerinin artırılmasının önemine değinen Ertok, Türkiye’nin uzay hedefleriyle birlikte daha fazla proje geliştireceğini ve ülkenin bu alanda çok önemli seviyelere geleceğini dile getirdi.