Türksat Uyduları: Türkiye’nin Uzaydaki Gözleri

featured

Türksat Uydularıyla Kapsama Alanı Günden Güne Genişliyor

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Türksat, kurulduğu günden bu yana uydu filosunu genişleterek dünyanın önde gelen operatörlerinden biri haline geldi. Şirket, Türksat 5A, 5B ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A gibi önemli yatırımları hayata geçirirken kapsama alanını da genişletiyor.

158 Yurt Dışı Merkezli Televizyon Kanalı Türksat Uydularından Hizmet Alıyor

Türksat uydularının ulaştığı ülke sayısı 118’i bulurken, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Güney Afrika, Akdeniz ve Karadeniz’i kapsayan geniş coğrafyada hizmet veriyor. Bu kapsamda, yurt dışı merkezli 158 televizyon kanalı Türksat uydularından yayın yapıyor.

6 Bin 210 Uydu Terminali ve 211 Radyo Türksat Uydularından Yayın Yapıyor

Türksat’ın aktif 5 uydusunun kapsama alanında bulunan coğrafyada 6 bin 210 uydu terminali konumlandırıldı. Ayrıca, 211 radyo da Türksat uyduları üzerinden yayın yapmaya devam ediyor.

Türksat Uydularının Kapsadığı Nüfus 5 Milyarın Üzerine Çıkabilir

Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Güneydoğu Asya gibi yeni coğrafyalara da ulaşılacak. Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkeleri kapsayacak olmasıyla birlikte, Türksat uydularının ulaştığı nüfusun 5 milyarın üzerine çıkması bekleniyor. Bu durum, televizyon kanallarının Türksat uydularını kullanma ihtiyacını artırabilir.